179k views
1 vote
In 4 hours the bake sale earned $84.48
What is the unit rate?(money per hour)

User Zuljin
by
5.4k points

2 Answers

3 votes

Answer:

21.12

Explanation:

84.48/4

User Matt Price
by
5.8k points
5 votes

Answer:

$21.12 per hour

Explanation:

A unit fraction is a fraction over one

Divide 84.48 by 4