43.9k views
1 vote
Which is a better buy 1 lb of butter at $3.00 or 12oz. of butter at $2.50​

1 Answer

5 votes

Answer:

A - 1lb at $3.00

Explanation:

Determine the price per ounce

A. there are 16 oz in one pound (3.00/16oz= 0.1875 per oz

B 2.50/12oz = 0.208333 / per oz

User ShennyL
by
5.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.