33.1k views
0 votes
Find the price per unit for each item, then choose the best buy. a. Cereal, 10 oz. box for $5.90 would b. Cereal, 24 oz. box for $ 6.48 would The best buy would be

2 Answers

4 votes
okay so we can try to find how much it’d cost per ounce to see which one would give us the best deal
5.90/10= .59 per ounce

6.48/24= .27

therefore, the 24 oz. box would give us the best deal
User Abatishchev
by
6.3k points
2 votes

Cereal A

10 ounces = $5.90

10/10 ounces = $5.90/10 .... divide both sides by 10

1 ounce = $0.59

1 ounce = 59 cents

----------

Cereal B

24 ounces = $6.48

24/24 ounces = $6.48/24 .... divide both sides by 24

1 ounce = $0.27

1 ounce = 27 cents

We see that Cereal B is the cheaper deal per ounce

---------

Answer: Cereal B is the better deal

User Tumharyyaaden
by
5.3k points