150k views
2 votes
Sandra bought 5 pounds of sweet potatoes for $7.25. What is the cost per pound of the sweet potatoes?

2 Answers

1 vote

Answer:

1.44

Explanation:

User Kcnygaard
by
5.4k points
3 votes

the cost per pound is 1.45 .

User MojoTosh
by
5.5k points