113k views
3 votes
Help!

i know its easy but...
which unit rate is the lowest per ounce? Choice a 5 ounces of raisins for $1.49 Choice be 12 oz of raisins for $3.69 ​

User JBirdVegas
by
8.7k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Choice A

Explanation:

To find the unit rate, divide the dollar amount by how many ounces there are. This will tell you what one oz costs. The unit rate is how much 1 unit costs when you are buying several units of that item.

Choice A: $1.49/5oz = $0.298 per ounce, or 30 cents per ounce, rounded up to the nearest cent

Choice B: $3.69/12oz = $0.3075 per ounce, or 31 cents per ounce rounded up to the nearest cent

Choice A has the lowest unit cost

User LorenzOliveto
by
7.9k points

No related questions found