128k views
3 votes
bought a 13 lb package of steaks that cost $45.92 .What is the cost per pound of steak ? Aso, how many pounds do I get per dollar?​

1 Answer

5 votes

Answer:

Cost per pound: $3.53

Pounds per dollar: 0.28

Explanation:

The cost per pound is simply the total cost divided by the amount of pounds you got for the total cost. To get the price per pound, you divide $1 by the cost per pound, $3.53, to get the amount of pounds you get per dollar.

User Grygoriy Gonchar
by
8.4k points