35.2k views
2 votes
PLEASE HELP !!

a store is having a sale on trail mix and jelly beans. for 2 pounds of trail mix and 3 pound of jelly beans, the total cost is $16. for 6 pounds of trail mix and 5 pounds of jelly beans, the total cost is $34. find the cost for each pound of trail mix and each pound of jelly beans.

1 Answer

4 votes

Answer:

Explanation:

$= 16 34

Jelly beans= 2 3

Trail mix= 3 6

16÷2=8. 34÷5=6.80

16÷3=5.33. 34÷6=5.66

User Greg Dubicki
by
5.6k points