126k views
1 vote
What’s the answer ? Can someone help

What’s the answer ? Can someone help-example-1
User Solidsnack
by
7.5k points

1 Answer

1 vote
a) Al4C3 moles in 100g=100g/144gmol¹-
Molar mass of Al4C3=144gmol¹-
one mole of Al4C3 reacts with 12 moles of water
required H2O moles=100/144*12=8.33mol
Do other parts like this.Hope u can do it yourself now
User Gleb Belyaev
by
7.2k points