24.7k views
1 vote
The graph below shows the cost of pens based on the number of pens in a pack.What would be the cost of one pen?

A. $1.50
B. $2.30
C. $6.00
D. $13.50
(Worth 10 points!)

The graph below shows the cost of pens based on the number of pens in a pack.What-example-1

2 Answers

6 votes

Explanation:

THE ANSWER IS A BEACUSEETHY KEEP ADDING 1.50

User Shaun The Sheep
by
4.5k points
5 votes

Answer:

A. $1.50

Explanation:

Based on the graph, the cost of the pencils is the same regardless of the number bought, so the equation is linear. You can find the rate, or cost per pencil, by first using two points:

(5, 7.5) and (3, 4.5)

Slope formula:
((y_(2)-y_(1)))/((x_(2)-x_(1)))=((7.5 - 4.5))/((5-3))=(3)/(2)

In order to find the unit rate, you divide the numerator by the denominator to get the price per pencil:

3 ÷ 2 = $1.50 per pencil

User SrThompson
by
5.6k points