Answer:
$9826.
Explanation:
We are asked to find the amount that the the daily worker Ram Singh would receive if he invests Rs. 8,192 for 18 months at 12 ½% per annum and the interest is being compounded half yearly.
We will use compound interest formula to solve our given problem.
, where,
,
,
,
.
Let us convert interest rate in decimal form.

As interest is compounded half-yearly, therefore, n will be 2.
1 year = 12 months,
18 months = 18/12 year = 1.5 year.
Upon substituting these values in compound interest formula we will get,





Therefore, the daily worker Ram Singh will receive $9826 after 18 months.