162k views
5 votes
three and three-quarter pounds of bananas are sold for $2.25. determine the unit price of the bananas.

User Skantus
by
5.1k points

1 Answer

2 votes

Answer:

the unit price of the banana is $0.6

Explanation:

Unit rate defined as the rate are expressed as a quantity 1 such as 2 meter per seconds or 4 kilometer per hour.

As per the given statement:

three and three-quarter pounds of bananas are sold for $2.25

⇒ Weight of the banana =
3(3)/(4) = (15)/(4) pounds.

Cost of
(15)/(4) pounds of banana is $2.25

Then by definition of unit rate;


\text{Unit rate per banana} = (2.25)/((15)/(4)) = 2.25 * (4)/(15)= 0.15 * 4 = 0.6

therefore, the unit price of the banana is $0.6

User Benjamin H Boruff
by
5.9k points