Answer: The price elasticity of the demand for skateboards = 0.6.
Explanation:
Since we have given that
Original price of skate boards = $200
Quantity of skate board = 10
New price of skate boards = $300
Quantity of skate board = 7
Since we know that "Price of commodity is inversely related to quantity demanded."
So, price elasticity of demand is given by

Hence, the price elasticity of the demand for skateboards = 0.6.