3.7k views
3 votes
Nylan spent $16.72 on 12 ice cream bars. Her cost include $1.24 sales tax how much did each ice cream bar cost before the sales tax was added? Enter your answer in the box

2 Answers

4 votes

Answer:

The answer is $1.39

Explanation:


User ThePCWizard
by
4.7k points
5 votes

Answer:


if you use a calculator its easy


16.72 - 1.24 = 15.48

15.48 divided by 12 is 1.29


for sales tax 1.24 divided by 12 is .10


so for each one She spent $1.39


User Elthrasher
by
5.2k points