185k views
5 votes
Sam bought 2 pears and 3 apples for $5.39. One pear is the same price as as 4 apples. What is the cost of 1 apple?

1 Answer

2 votes

Answer:

The cost of 1 apple is $0.49

Explanation:

One Pear = Four Apples

2 Pears + 3 Apples = $5.39

Two Pears = Eight Apples

8 Apples + 3 Apples = 11 Apples = $5.39

$5.39 / 11 Apples = $0.49 per apple

User Lingvomir
by
5.9k points