61.0k views
4 votes
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.$4.99 for 14 lbThe unit rate is $ /lb.

1 Answer

6 votes

Answer: $2.81


Step-by-step explanation: I divided 14 and $4.99 and got 2.80561122244. I then rounded that number and got 2.81 for the unit rate.

Hope this helps!



User Clawish
by
5.4k points