127k views
1 vote
Adam has $21 to spend on three pencils. After buying them he had $9. How much did each pencil cost?

User Bytefish
by
8.1k points

2 Answers

5 votes

Answer:

Every pencil cost 4$ alll of the pencils together are 12$

Explanation:

All you had to do is figure out how much money you wasted on buying the three pencils and from that you have gotten 12$ that you wasted and then you have 3 pencils and so then just divide 12 divided by three which equals 4 so that means that 4$ is your answer.

User Gempir
by
6.8k points
1 vote

Answer:

Each Pencil Cost 4 Dollars

Explanation:

First you can subtract 21 by 9 to get 12 dollars which shows how much he spent.

Second you can divide 12 by 3 to get 4 dollars spent. So he spent 4 dollars on each pencil.


User Jontro
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories