35.5k views
1 vote
A student collects 285mL of nitrous oxides gas at 15.8°C and a pressure of 1.05atm. The next day, the same sample occupies a volume of 292mL at a temperature of 11.2°C. What is the new pressure in kPa?

User Adelin
by
7.4k points

1 Answer

1 vote

Answer:

1.01 atm

Step-by-step explanation:

To solve this problem, we can use the Combined Gas Laws:

p₁V₁/T₁ = p₂V₂/T₂ Multiply each side by T₂

p₁V₁T₂ = p₂V₂ Divide each side by V₂

p₂ = p₁ × V₁/V₂ × T₂/T₁

Data:

p₁ = 1.05 atm; V₁ = 285 mL; T₁ = 15.8 °C

p₂ = ?; V₂ = 292 mL; T₂ = 11.2 °C

Calculations:

(a) Convert temperatures to kelvins

T₁ = (15.8+273.15) K = 288.95 K

T₂ = (11.2+273.15) K = 284.35 K

(b) Calculate the pressure

p₂ = 1.05 atm× (285/292) × (284.35/288.95)

= 1.05 atm × 0.9760 × 0.9840

= 1.01 atm

User Jmhead
by
7.1k points