231k views
0 votes
If you invest money, after a certain period of time you’ll get interest. For example, if you invest $2,000 at 5% annual interest rate, in a year you will have $2,000∙0.05=$100 of annual simple interest in addition to the original amount. How much should you invest at 5% annual rate to have the annual interest of $150?

User Dbrumann
by
6.7k points

1 Answer

0 votes
Simply do the reverse of the first problem you did

Equation:
.05x=$150

Divide both sides by .05:

X=$150/.05

Simplify:
X=$3000
User Dafnahaktana
by
6.0k points