140k views
0 votes
Megan buys a 2-quart bottle of juice for $2.56. What is the unit rate of the cost of the juice?

I DONT WANT QUARTS

User Zegar
by
5.5k points

2 Answers

5 votes

Final answer:

The unit rate of the cost of the juice is $1.28 per quart.

Step-by-step explanation:

The unit rate of the cost of the juice is the cost per unit of juice. In this case, the unit of measurement is the quart. To find the unit rate, divide the total cost of the juice by the number of quarts in the bottle.

Given that Megan buys a 2-quart bottle of juice for $2.56, the unit rate can be calculated as:

Unit Rate = Total Cost / Number of Quarts

Unit Rate = $2.56 / 2 quarts = $1.28 per quart

Therefore, the unit rate of the cost of the juice is $1.28 per quart.

User Yasser
by
6.0k points
3 votes

Answer: $0.04 per fluid ounce.

Step-by-step explanation:

Let's conver 2 quarts to ounces, as following:


(2\ quarts)((32\ ounces)/(1\ quarts))=64\ ounces

You know that she buys a 2-quart bottle of juice (or 64 ounces) for $2.56, therefore, to find the unit rate of the cost of the juice you must divide $2.56 by 64 ounces.

Then, you obtain the following result:


=(2.56dollars)/(64\ ounces)=0.04(dollars)/(ounces)

( $0.04 per fluid ounce)

User Chalky
by
5.0k points