192k views
5 votes
Blake subscribes to a monthly sports magazine. It costs him $96 for a 2 year subscription. What is the unit rate for Blake’s magazine subscription?

User Dotnetstep
by
6.1k points

1 Answer

4 votes

Answer:

If it’s asking the cost per month it would be 4 dollars because 96 divided by 2 is 48 so that means he pays 48 dollars a year and so there is 12 months in a year so divide that by 12 and get 4 dollars a month but if it’s asking for cost per year it’s 48 dollars

Explanation:


User Weima
by
6.0k points