1.1k views
3 votes
If 100 units of a product cost $5,000 and 200 units cost $8,000, what is the incremental cost per unit of the second 100 units?

User AndaP
by
7.7k points

1 Answer

4 votes

Answer:

(8000 - 5000) / (200 - 100) = $30

User Aymanadou
by
8.3k points

No related questions found