Answer:
Equation of motion is given by:
v=u+at ......[1]
where,
v represents the final velocity is measured in m/s
u represents the initial velocity is measured in m/s
a represents the acceleration is measured in
and
t represents the time in second
As per the statement: A turtle is traveling at 1 m/s and is slowing down at a constant rate. it stops after three seconds.
⇒ Initial velocity(u) = 1 m/s , final velocity(v) = 0 and t = 3 seconds.
Substitute the given values in [1] to solve for a;

Subtract 1 from both sides,
0 -1 = 1+ 3a -1
Simplify:
-1 = 3a
Divide by 3 both sides we get;

Therefore, the acceleration is,
