115k views
1 vote
The average speed of a train that travels x miles in 3/4 hour

1 Answer

6 votes

Answer:

Average speed of train = 4x/3 miles per hour

Explanation:

A train travels x miles in 3/4 hours

Let's find the distance train travels in 1 hour.

i.e distance travel in one hour = x /(3/4)

or distance travel in one hour = 4x/3

So,

Average speed of train = distance / time

Average speed of train = ( 4x/3 / 1 )

Average speed of train = 4x/3 miles per hour

User Lugaru
by
6.8k points