204k views
1 vote
A ratio to men and women at a lecture is 2 to 5. A total of 63 people are at the lecture. How many are men ?

User Tropilio
by
7.2k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Number of en at the lecture = 18

Explanation:

Let the men at lecture be 2x

And women at lecture be 5x.

Remember ratio of men and women is 2 to 5.

Total number of people at the lecture = 63

i.e 2x + 5x = 63

or 7x = 63

or x = 63 /7

or x =9

Hence , Men at the lecture = 2x = 2*9 = 18

And women at the lecture = 5x = 5*9 = 45

User Chris Loonam
by
6.6k points