Answer:
distance traveled by the car in 4.5 hours is 225 miles.
Explanation:
Given,
Average speed of car = 50 miles per hour
Total time taken = 4.5 hours
We need to find the distance traveled by the car in 4.5 hours.
i.e Distance = Average Speed × Time taken
Distance = 50 × 4.5
Distance = 225 miles