Answer:
Step-by-step explanation:
Part (i) : Velocity at end of 2 minutes
Equation used ⇒
⇒ t = 2 minutes = 2 x 60 = 120 seconds
⇒ v = 0 + (0.5)(120)
⇒ v = 60 m/s
Part (ii) : Distance covered
⇒ S = (60)² - (0)² / 2(0.5)
⇒ S = 3600 m
3586
by using formula s=it+0.5at^2
7.8m questions
10.5m answers