77.7k views
2 votes
Fluorine is diatomic element. What is the number of molecules in 10 moles
of fluorine gas?

2 Answers

5 votes

Answer:

Ans= 6.023 × 10²⁴ molecules F₂

Step-by-step explanation:

moles can be converted to particles using Avogadro's constant (6.023 × 10²³) which is the number of molecules per mole of a substance. E.g In 1.5 moles of fluorine gas, there are (1.5) . (6.023 × 10²³) molecules of gas. its means in 10 moles of Fluorine gas there are (10).(6.023 x 10^23) molecules present .

Ans= 6.023 × 10²⁴ molecules F₂

User Armance
by
7.2k points
6 votes

Answer:

6 × 10²⁴ molecules F₂

General Formulas and Concepts:

Chemistry

Atomic Structure

  • Using Dimensional Analysis
  • Avogadro's Number - 6.022 × 10²³ atoms, molecules, formula units, etc.

Math

Pre-Algebra

Order of Operations: BPEMDAS

  1. Brackets
  2. Parenthesis
  3. Exponents
  4. Multiplication
  5. Division
  6. Addition
  7. Subtraction
  • Left to Right

Step-by-step explanation:

Step 1: Define

10 mol F₂

Step 2: Identify Conversions

Avogadro's Number

Step 3: Convert


10 \ mol \ F_2((6.022 \cdot 10^(23) \ molecues \ F_2)/(1 \ mol \ F_2) ) = 6.022 × 10²⁴ molecules F₂

Step 4: Check

We are given 1 sig fig. Follow sig fig rules and round.

6.022 × 10²⁴ molecules F₂ ≈ 6 × 10²⁴ molecules F₂

User Sigrlami
by
7.2k points