Answer:
$ -0.5
Step-by-step explanation:
From the information given:
The marginal rate of technical submission MRTS = -10
Wages W = $5
The marginal rate of technical submission MRTS = Wages/ Rental rate of capital
∴
Rental rate of capital = Wages/marginal rate of technical submission MRTS
Rental rate of capital = 5/-10
Rental rate of capital = $ -0.5