Answer:
$11,600
Step-by-step explanation:
depreciable value = historical cost - salvage value = $240,000 - $80,000 = $160,000
depreciation rate per unit = depreciable value / total units produced = $160,000 / 8,000,000 = $0.02 per unit produced
if 580,000 units were produced during the present period, depreciation expense = 580,000 x $0.02 = $11,600