Answer:
$87,858.55
Step-by-step explanation:
Date Transaction Number of Units Cost per Unit
1/1 Beg. 255 $151
6/5 Purchase 455 $171
11/10 Purchase 155 $211
total 865
total purchases + beginning inventory = (255 x $151) + (455 x $171) + (155 x $211) = $149,015
average cost per unit = $149,015 / 865 units = $172.27
COGS = $172.27 x 510 units = $87,858.55