Answer:
$528
Explanation:
We find the unit rate of the cost per case.
$408 / 17 cases = $24/case
Each case costs $24.
Adding 5 cases to 17 cases, the order will be for 22 cases.
22 cases * $24/case = $528
Answer: $528
A case of paper cups costs $408 / 17 = $24.
5 more cases => 22 cases of paper cups total.
Hence the total cost will be 22 * $24 = $528.
5.1m questions
6.7m answers