58.6k views
4 votes
: A coffee shop spends $408 for an order of 17 cases of paper cups. If the coffee shop adds 5 more cases of paper cups to the order, how much will the total cost be

2 Answers

4 votes

Answer:

$528

Explanation:

We find the unit rate of the cost per case.

$408 / 17 cases = $24/case

Each case costs $24.

Adding 5 cases to 17 cases, the order will be for 22 cases.

22 cases * $24/case = $528

Answer: $528

User Marc Wittmann
by
4.5k points
7 votes

Explanation:

A case of paper cups costs $408 / 17 = $24.

5 more cases => 22 cases of paper cups total.

Hence the total cost will be 22 * $24 = $528.

User Dayton Brown
by
5.1k points