102k views
0 votes
A solid CUBE has a side of 4cm and is 192 grams in mass. What is the density?

1 Answer

6 votes

Answer:

3g/cm³

Step-by-step explanation:

Given parameters:

Length of the side = 4cm;

Volume of the cube = L³ = 4³ = 64cm³

Mass of the cube = 192g

Unknown:

Density = ?

Solution:

The density of a body is its mass per unit volume;

Density =
(mass)/(volume)

Insert parameters and solve;

Density =
(192)/(64) = 3g/cm³

User Peter Fortuin
by
7.2k points