74.6k views
2 votes
3.) Which is the better buy? $3.40 for a 12 ounce bag of chips or $.75 for a 3 ounce bag of chips?​

User Gadonski
by
5.7k points

1 Answer

1 vote

Answer: it would be better to buy the 3 ounces because it’s cheaper. If you multiply .75 times 4 it would come out to 3.00 saving you 40 cents. .75 if the cost of a 3 ounce bag and 4 is how many times 3 goes into 12.

User Chris Hinton
by
5.1k points