Answer:
5.17 x 10^14Hz
Step-by-step explanation:
V = 3 x 10^8m/s
λ = 580nm = 580 x 10^-9m
f =?
f = V / λ = 3 x 10^8 / 580 x 10^-9
f = 5.17 x 10^14Hz
Hope this helps! :)
7.7m questions
10.3m answers