231k views
4 votes
Mr . Jack sold 13 pounds of grapes at his grape stand . The grapes sold for 2.28 per pound .

How much did mr . Jack receive for the grapes he sold ?

1 Answer

0 votes

Answer:

$29.64

Explanation:

Multiply the number of pounds by the unit price.

13 lb * $2.28/lb = $29.64

User Paul Harrington
by
5.5k points