135k views
4 votes
Meg's Bakery sells the following items.

• one cinnamon roll for $2.50 or four for $10.00
• one pie for $12.50 or two pies for $22.00
• a dozen brownies for $9.00
A. Determine if there is a proportional relationship between cinnamon rolls and the cost of cinnamon rolls. If there is determine the unit rate.

User Kyaw
by
7.2k points

2 Answers

4 votes

Final answer:

Yes, there is a proportional relationship between the number of cinnamon rolls and the cost. The unit rate for cinnamon rolls is $2.50 per cinnamon roll.

Step-by-step explanation:

Yes, there is a proportional relationship between the number of cinnamon rolls and the cost.

To determine the unit rate, we can compare the cost of one cinnamon roll to the cost of four cinnamon rolls.

If one cinnamon roll costs $2.50 and four cinnamon rolls cost $10.00, we can divide the cost of four cinnamon rolls by four to find the unit rate:

Unit Rate = Cost of Four Cinnamon Rolls / Quantity of Four Cinnamon Rolls

Unit Rate = $10.00 / 4

Unit Rate = $2.50

Therefore, the unit rate for cinnamon rolls is $2.50 per cinnamon roll.

User Manvir
by
7.2k points
1 vote

Answer:

it is $2.50 multiplied by 4

Step-by-step explanation:

this is because for every 1 cinnamon roll it is $2.50 and if you multiply that by 4 you get $10, or how much it costs for 1 roll

User JPG
by
6.0k points