Answer:
True, False, True
Explanation:
Calculate the unit price of a football and a baseball
2 footballs cost $17.00 , then
1 football costs $17 ÷ 2 = $8.50
A baseball is 50% of a football, thus
cost of base ball = 50% of $8.50 = 0.5 × $8.50 = $4.25
(10)
4 footballs cost $34.00 ( given in table )
6 baseballs cost 6 × $4.25 = $25.50 < $34
Thus 6 baseballs < 4 footballs is True
(11)
The difference in price = $8.50 - $4.25 = $4.25
Thus the difference in price is greater than $3, not less False
(12)
3 footballs cost 3 × $8.50 = $25.50
6 baseballs cost 6 × $4.25 = $25.50
Thus the costs are equal is True