48.3k views
4 votes
True or False. Use the information below to answer questions 10, 11, and 12.

The local sporting goods store sells footballs at the following rate.

Number of Footballs n Total Price t
2 $17.00
4 $34.00

Use the chart above and the following information to answer the true and false questions that follow. The sporting goods store also sells baseballs at a 50% of the cost of the footballs. Determine which of the following statements are true. Select True or False for each statement.

10. The price of 6 baseballs is less than the price of 4 footballs. True or False
11. The difference in the price of 1 football when compared to the price of 1 baseball is less than $3
12. The price of 3 footballs is equal to the price of 6 baseballs. True or False

User Costa
by
5.6k points

2 Answers

3 votes

Answer:

Answer:

see explanation

Explanation:

1

(a)

If 2 chords of a circle intersect then the product of the measures of the parts of one chord is equal to the product of the measures of the parts of the other chord.

(b)

If 2 secants are drawn from an external point to a circle then the product of the measures of one secant's external part and the entire secant is equal to the product of the measures of the other secant's external part and that entire secant.

(c)

If a tangent and a secant are drawn from an external point to a circle , then the square of the measure of the tangent is equal to the product of the measures of the secant's external part and the entire secant.

2

A radian is defined as the angle subtended at the centre of a circle by an arc equal to the radius of the circle.

1 revolution = 360° = 2π radians

1 radian = \frac{360}{2\pi }

360

≈ 57°

3

(a)

An inscribed circle of a triangle is a circle drawn inside a circle so the circle barely touches the sides of the triangle.

(b)

The incentre is at the point of intersection of the triangle's 3 angle bisectors.

(c)

A circumscribed circle of a triangle ( circles drawn around the triangle so that the circle passes through each of the triangles's vertices.

(d)

The circumcentre is at the intersection of the perpendicular bisectors of the triangle's sides.

'

User Zainul Abideen
by
6.6k points
4 votes

Answer:

True, False, True

Explanation:

Calculate the unit price of a football and a baseball

2 footballs cost $17.00 , then

1 football costs $17 ÷ 2 = $8.50

A baseball is 50% of a football, thus

cost of base ball = 50% of $8.50 = 0.5 × $8.50 = $4.25

(10)

4 footballs cost $34.00 ( given in table )

6 baseballs cost 6 × $4.25 = $25.50 < $34

Thus 6 baseballs < 4 footballs is True

(11)

The difference in price = $8.50 - $4.25 = $4.25

Thus the difference in price is greater than $3, not less False

(12)

3 footballs cost 3 × $8.50 = $25.50

6 baseballs cost 6 × $4.25 = $25.50

Thus the costs are equal is True

User Tom Wells
by
5.4k points