174k views
3 votes
An office supply store sells 12 rolls of tape for $29.88. At that rate, which proportion could be used to solve for c, the cost of 36 rolls of tape?

1 Answer

4 votes

Answer:

$89.64

Explanation:

First, you want to find your unit rate.

To do that, simply just divide what you know (cost/amount):

29.88/12

= 2.49

This means that one role of tape costs $2.49.

Now that we know that, you can simply just solve for value "c":

c = 2.49(36)

c = 89.64

User AaronJAnderson
by
5.6k points