Answer:
Per pint is $4
You get a .25 pint for 1 dollar
You get 5 pints for $20
It cost $32 for 8 pints of raspberries
Explanation:
Once you find the unit rate you can multiply and divide depending on the question.
4 dollars per pint. You can 0.25 pint per dollar. For 20 dollars
u can get 5 pints. 8 pints will be 32 dollars.
6.5m questions
8.5m answers