168k views
1 vote
Help me please and thank you

Help me please and thank you-example-1

2 Answers

3 votes

Answer:

Per pint is $4

You get a .25 pint for 1 dollar

You get 5 pints for $20

It cost $32 for 8 pints of raspberries

Explanation:

Once you find the unit rate you can multiply and divide depending on the question.

User Evish Verma
by
6.0k points
5 votes

Answer:

4 dollars per pint. You can 0.25 pint per dollar. For 20 dollars

u can get 5 pints. 8 pints will be 32 dollars.

User BKM
by
5.4k points