Target sells 24 bottles of water for $3 and 36 bottles of water for $4 which is the better buy and by how much?
A 24 bottles for $3 by 1.5 ¢ per bottle
B 24 bottles for $3 by 70 ¢ per bottle
C 24 bottles for $3 by 75 ¢ per bottle
D 36 bottles for $4 by 1.4 ¢ per bottle