230k views
2 votes
Target sells 24 bottles of water for $3 and 36 bottles of water for $4 which is the better buy and by how much?

A 24 bottles for $3 by 1.5 ¢ per bottle
B 24 bottles for $3 by 70 ¢ per bottle
C 24 bottles for $3 by 75 ¢ per bottle
D 36 bottles for $4 by 1.4 ¢ per bottle

1 Answer

4 votes
D I think don’t fault me if I’m wrong I just wanted to help
User Wewo
by
5.3k points