Answer:
h = 5.09 m
Step-by-step explanation:
Applying the Law of conservation of energy to this situation, we can write:

where,
h = height of the hill = ?
v = speed of cart at the end = 10 m/s
g = acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
Therefore,

h = 5.09 m