158k views
5 votes
A pizza delivery car, parked 200 m East of a restaurant, moves to a position 600 m West of the same restaurant in 18 s. Calculate the average velocity of the delivery car in moving to its new position

1 Answer

2 votes

Answer:

22.2m/s

Step-by-step explanation:

Average velocity is expressed as;

Average velocity = Displacement/Time

Get the displacement

If a pizza delivery car, parked 200 m East of a restaurant and moves to a position 600 m West

The displacement = 600 -200

Displacement = 400m

Time = 18s

Substitute and get the velocity;

Average velocity = 400/18

Average velocity = 22.2m/s

Hence the average velocity of the delivery car in moving to its new position is 22.2m/s

User Eclectic
by
6.6k points