menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A package of 4 pairs of insulated socks costs $33.16. What is the unit price of the pairs of socks? PLEase help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
asked
Sep 6, 2021
30.9k
views
0
votes
A package of 4 pairs of insulated socks costs $33.16. What is the unit price of the pairs of socks? PLEase help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Mathematics
middle-school
Ankit Popli
asked
by
Ankit Popli
4.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
$8.29 which is $33.16 divided by 4 to find the unit price!
Pherris
answered
Sep 8, 2021
by
Pherris
5.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
Divide the 33.16 into 4 parts. It is 8.29.
ANSWER: $8.29 for each pair
D Malan
answered
Sep 13, 2021
by
D Malan
5.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Other Questions
What is the value of x? (-4) - x = 5
Can someone help me with 5??? ASAP?
1/7 + 3/14 equivalent fractions
185g in the ratio 2:3
(3x1,000,000)+(3x100,000)+(2x100) what is this number written in standard form?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org