30.9k views
0 votes
A package of 4 pairs of insulated socks costs ​$33.16. What is the unit price of the pairs of socks? PLEase help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

2 Answers

5 votes
$8.29 which is $33.16 divided by 4 to find the unit price!
User Pherris
by
5.8k points
4 votes
Divide the 33.16 into 4 parts. It is 8.29.

ANSWER: $8.29 for each pair
User D Malan
by
5.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.