menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A store sells 4 T-shirts for $38.64. What is the unit cost per T-shirt?
asked
Feb 12, 2021
63.4k
views
1
vote
A store sells 4 T-shirts for $38.64. What is the unit cost per T-shirt?
Mathematics
high-school
Adrichman
asked
by
Adrichman
5.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
the cost per shirt is $9.66 because you divide 38.64 by 4.
Scott Woodall
answered
Feb 13, 2021
by
Scott Woodall
5.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
Answer:
9.66
Explanation:
38.64/4
9.66
Karimi
answered
Feb 17, 2021
by
Karimi
5.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Other Questions
What is the value of x? (-4) - x = 5
Can someone help me with 5??? ASAP?
1/7 + 3/14 equivalent fractions
185g in the ratio 2:3
(3x1,000,000)+(3x100,000)+(2x100) what is this number written in standard form?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org