63.4k views
1 vote
A store sells 4 T-shirts for $38.64. What is the unit cost per T-shirt?

User Adrichman
by
5.1k points

2 Answers

3 votes
the cost per shirt is $9.66 because you divide 38.64 by 4.
User Scott Woodall
by
5.5k points
5 votes

Answer:

9.66

Explanation:

38.64/4

9.66

User Karimi
by
5.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.