menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Mrs. Juarez is buying cleaning supplies for her company. The first brand, Mr. Clean, is selling 64 wipes for $3.20. Clorox has a deal for 72 wipes at the cost of $4.32. What is the unit price of the better
asked
May 4, 2021
33.5k
views
1
vote
Mrs. Juarez is buying cleaning supplies for her company. The first brand, Mr. Clean, is selling 64 wipes for $3.20. Clorox has a deal for 72 wipes at the cost of $4.32. What is the unit price of the better buy?
Mathematics
high-school
Krish Bhanushali
asked
by
Krish Bhanushali
5.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
Mr.Clean
Mr.Clean: 64 wipes divided by $3.20 equals $1 for 20 wipes
Clorox: 72 wipes divided by $4.32 equals $1 for 16.67 wipes
Johnny Kauffman
answered
May 6, 2021
by
Johnny Kauffman
5.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
Answer:
Mr. Clean has a slightly better buy
Explanation:
Tomasofen
answered
May 10, 2021
by
Tomasofen
5.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.7m
questions
7.4m
answers
Other Questions
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
What is the value of x? (-4) - x = 5
Can someone help me with 5??? ASAP?
Solve for h 3h=7(2/7-3/7h)-10
1/7 + 3/14 equivalent fractions
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org