133k views
2 votes
PLEASE HELPPPPPP!!!!!!!

At a​ little-known vacation​ spot, taxi fares are a bargain. A 36​-mile taxi ride takes 42 minutes and costs ​$25.20. You want to find the cost of a 28​-mile taxi ride. What unit price do you​ need?

1 Answer

4 votes

Answer:

32.90

Step-by-step explanation:

It cost $32.90 for a 47 mile taxi ride.

Step-by-step explanation:

We are given the following information in the question:

Length of taxi ride = 36 miles

Time taken by taxi ride = 42 minutes

Cost of taxi ride = $25.20

We have to find cost of a 47 mile ride.

In order to do so, we have to find the unit cost of distance covered by ride which is the unit cost per mile of the ride that is the cost for 1 mile of taxi ride.

User Pardahlman
by
5.5k points