193k views
21 votes
Fernando purchased 1 pound of dried cranberries and 4 pounds of almonds to make a trail mix. Cranberries cost $4 per pound and almonds cost $5 per pound. What is the price per pound of the trail mix? $

User Elevo
by
6.4k points

2 Answers

8 votes

Answer:

4.80

Explanation:

User Coatless
by
6.1k points
6 votes

Answer:

$24

Explanation:

Cranberries needed: 1 pound

Cost of 1 pound = $4

Almonds needed: 4 pound

Cost of 1 pound = $5

4 x 5 = $20

20 + 4 = $24

User Arekzyla
by
5.8k points