Answer:
Cost = $ 7.72
Step-by-step explanation:
Considering the trip of 100 km, the cost spent on the fuel during the trip can be calculated by the following formula:
where,
Average Fuel Consumption = 6 liter/100 km
Unit Fuel Cost = (1.063 euros/liter)($ 1.21/1 euro) = $ 1.29/liter
Distance = 100 km
Therefore,
Cost = $ 7.72