59.4k views
4 votes
A 9.70-g piece of solid CO 2 is allowed to sublime in a balloon. The final volume of the balloon is 1.00 L at 298 K. What is the pressure of the gas inside the balloon?

a. 5.39 atmb. 2.37  102 atmc. 2.52 atmd. 0.186 atme. none of these

User Jjn
by
7.1k points

1 Answer

4 votes

Answer:

a. 5.39 atm

Step-by-step explanation:

Pressure = ?

Volume = 1 L

Temperature = 298 K

Mass = 9.70g

The formular relating these variables is the ideal gas equation;

PV = nRT

where R = gas constant = 0.082057 L.atm.K-1.mol-1

n can be obtained from the formular below;

n = mass / molar mass = 9.70 / 44

n = 0.2205 mol

P = nRT / V

P = 0.2205 * 0.082057 * 298 / 1

P = 5.392 atm

The correct option is option A.

User Tekstrand
by
7.5k points