161k views
4 votes
Watch help video

Hailey and her children went into a grocery store and she bought $10 worth of apples
and bananas. Each apple costs $1.25 and each banana costs $0,50. She bought a total
of 14 apples and bananas altogether. By following the steps below, determine the
number of apples, 2, and the number of bananas, y, that Hailey bought
Determine three ways to Have a total of 14 apples and bananas:
Cost of apples: $0.00
Cost of bananas: 50.00

User Mennion
by
5.6k points

1 Answer

7 votes

Answer:

a = 4

b = 10

Explanation:

Price of an apple $1.25

Price of a banana $0.5 0

The two equations:

10 = 1.25a + 0.5b

a + b = 14

solve for one variable

b = 14 - a

10 = 1.25a + 0.5(14-a)

10 = 1.25a+ 7 - 0.5a

10 = 0.75a + 7

0.75a = 3

a = 4

Then solve for the second

b = 14 - 4

b = 10

User Israel Morales
by
5.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.